azt nem is kel kérdeni ha szeretemé kédet.

Type: B,NÉ,TÖ

Vö. Simonyi Kötőszók III, 136: Függő kérdés: ha, ha-é. „A ha-é már a XVI. század közepén előfordul, s azon túl a puszta ha mindig több-több tért veszt, úgy hogy ma az irodalmi nyelvben is elavultnak tekinthetjük. Ellenben a ha-é mai irodalmi nyelvünkben szerte használatos, noha a nép nyelve evvel sem igen él, hanem inkább vagy az egyszerű -é-vel vagy pedig a hogy kísérte -é-vel.” Hasonló példák a 20, 41, 58. levélből. — Ld. még erről Klemm TörtMondt 565, 567. „Régen nagyon gyakran -ë kérdőszócskával együtt is előfordult a hogyha.” — „Régen ugyan ritkán fordult elő a hogy… -é, ma azonban nagyon gyakori.” Vö. a 26, 54, 58. levélből idézett példákat is.) — MMNyR II, 355, 362. Mikes nem említi, Rákóczi sem, hogy január folyamán eltávoztak volna Drinápolyból. Szekfü ugyanis közli Rákóczi két levelét (Tessé marsallhoz és Cellamare bíboroshoz) „à quatre journée d’Adrinopole en chemin faisant vers Nicapolis ce 20 de Janvier 1718.” Szekfü bizonytalan állítása szerint Rákóczi a ruszcsuki toborzóhelyet szemlélte volna meg (i. m. 147, 353, 361—62). A Vallomások kéziratának tanúsága, Rákóczi kézjegye szerint a fejedelem ebben a hónapban, 1718 februárjában fogott hozzá a Grosboisban elkezdett Confessio folytatásához.


XML data

<note type="critical annotation" subtype="B,N&#xC9;,T&#xD6;"><text>Vö. Simonyi Kötőszók III, 136: Függő kérdés: ha, ha-é. „A ha-é már a XVI. század közepén előfordul, s azon túl a puszta ha mindig több-több tért veszt, úgy hogy ma az irodalmi nyelvben is elavultnak tekinthetjük. Ellenben a ha-é mai irodalmi nyelvünkben szerte használatos, noha a nép nyelve evvel sem igen él, hanem inkább vagy az egyszerű -é-vel vagy pedig a hogy kísérte -é-vel.” Hasonló példák a 20, 41, 58. levélből. — Ld. még erről Klemm TörtMondt 565, 567. „Régen nagyon gyakran -ë kérdőszócskával együtt is előfordult a hogyha.” — „Régen ugyan ritkán fordult elő a hogy… -é, ma azonban nagyon gyakori.” Vö. a 26, 54, 58. levélből idézett példákat is.) — MMNyR II, 355, 362.
Mikes nem említi, Rákóczi sem, hogy január folyamán eltávoztak volna Drinápolyból. Szekfü ugyanis közli Rákóczi két levelét (Tessé marsallhoz és Cellamare bíboroshoz) „à quatre journée d’Adrinopole en chemin faisant vers Nicapolis ce 20 de Janvier 1718.” Szekfü bizonytalan állítása szerint Rákóczi a ruszcsuki toborzóhelyet szemlélte volna meg (i. m. 147, 353, 361—62).
A Vallomások kéziratának tanúsága, Rákóczi kézjegye szerint a fejedelem ebben a hónapban, 1718 februárjában fogott hozzá a Grosboisban elkezdett Confessio folytatásához.</text><cit><quote>azt nem is kel kérdeni ha szeretemé kédet.</quote><bibl unit="line" from="34">TL.9</bibl></cit></note>